Diyetle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
 • Ekmek yemek kilo yapar

  Çoğu danışanımla ilk görüşmede, beslenme alışkanlıklarını öğrenirken, bana ilk dedikleri şey “Ekmeği kestim, ekmek tüketmemeye özen gösteriyorum”.  Hemen sonrasında da benim dediğimse “Ekmeği kesmek doğru bir davranış değil”. Şöyle düşünelim, gün içinde belki ekmek tüketmiyoruz ama çorba içiyoruz, pilav-makarna, patates yiyoruz. Aslında bu gibi besinlerdense ekmek daha masum bir alternatif. Üstelik yüksek lif içeriğinden dolayı matabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir. Ekmek tüketmek kilo yapmaz; ekmeği kesmek, doğru ekmeği doğru miktarda tüketmemek kilo yapar.

 • Meyve de bir şeker, tüketmek kilo yapar

  Meyveler basit karbonhidrat çeşitlerinden fruktoz içerir. EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) günlük fruktoz tüketiminin 50 gramdan az olmasını önermektedir. Fruktoz tüketimi arttıkça; bireylerde bel çevresinde yağlanma, kronik hastalık oluşma riski ve çeşitli metabolik bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Günlük tüketilen paketli gıdadalardaki yüksek fruktozlu mısır şurubu ile gün içerisinde bu miktara ulaşmak gayet mümkündür. Bu nedenle paketli gıda tüketimine dikkat etmeliyiz. Fakat meyve tüketimiyle birlikte bu miktarın 50 grama ulaşması çok zordur.  Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, meyve tüketimi de 3-4 porsiyon ile sınırlandırılmalıdır.

 • Zeytinyağı kilo aldırmaz

  Yapılan bilimsel çalışmara göre, bitkisel yağların kullanımı, hayvansal yağlara göre kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucudur. İçerdiği faydalı yağ asitleri (omegalar) , vücudumuz için büyük önem taşır. Fakat bu demek değildir ki, zeytinyağı sağlıklı olduğu için sınırsız tüketilebilir. Yağların da, tıpkı protein ve karbonhidratlarda olduğu gibi herkesin bulgularına göre bir tüketim yüzdesi vardır. Bu nedenle zeytini sınırsız tüketenler, zeytinyağını bardak bardak içenler aman dikkat!

 • Beyaz şeker yerine esmer şeker kullanıyorum

  Esmer şeker ve beyaz şeker arasındaki farkı maalesef ki tam buğday unu ve beyaz un arasındaki fark gibi düşünüyoruz. Daha az işlem görmüş, daha yüksek lif içerikli ve daha sağlıklı. Halbuki kalorileri de aynı, besin içerikleri de. Her ikisi de rafine şeker olarak üretiliyor, yalnızca beyaz şekere yapım esnasında eklenen melas adlı şurupla birlikte rengi koyulaşıyor, işte karşınızda esmer şeker. Bu nedenle şeker tüketimine esmer de olsa, beyaz da olsa dikkat edelim.

 • Kendi kendime de sağlıklı zayıflarım

  Etrafımızdaki bir çok birey, kendi kendine zayıflama deneyimlerinde bulunmuş ve sıkça başarısız olmuşlardır. Bunun sebebi, yağ kaybı olmadığı sürece, vücudumuz su ve kas kaybetttiği sürece verilen kiloların kalıcı olamamasıdır. Biz beslenme uzmanlarının hazırladıkları beslenme programları tamamen kişiye uygun olacağından kaybedilen kilo da yağdan olacak, incelmeler gözle görülür şekilde fark edilecektir. Bir diğer konu biyokimyasal bulgulara bakılmadığı için vücudumuzda hangi problem var bilemeyiz ve aslında kendi uygulamalarınızla yaptığınız planlarda işleri daha da kötüye çevirebilirsiniz. Diyet yapmak aç kalmak değildir!

 • Piyasadaki tüm light(diyet) ürünler kilo verdirir

  Maalesef ki piyasada bulunan light ürünler üzerlerinde yazdığı kadar masum değillerdir. İçerisinde görünürde şeker olmasa bile, bir çoğunda yüksek fruktozlu mısır şurubu bulunmaktadır. Bu da bireylerde bel çevresinde yağlanma, kronik hastalık oluşma riski ve çeşitli metabolik bozukluklar ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada market alışverişleri yapılırken etiket okuma alışkanlığı çok önemlidir. İyice incelenip tüketimleri ona göre yapılmalıdır ve light ürünlerinde bir kalorisi olduğu unutulmamalıdır.

 • Akşam 6 dan sonra bi şey yersem kilo alırım

  Hazırlanan beslenme planlarında gece ara öğünü de kişiye göre belirlenmektedir. Bu son akşam yemeğinize, uyku saatinize, matabolizma hızınıza ve kan bulgularınıza bağlı olarak değişir. Metabolizmamız akşam saatlerinde yavaşlar fakat bunun 6-7 gibi net bir saati yoktur. Danışanlarımın listelerinde kimisinde akşam  8’den sonra ara öğün yoktur, kimisinde 10’dan sonra. O nedenle 6 dan sonra yenilen besin kilo yapar efsanesi doğru değildir.

 • Yalnızca spor yaparak kilo verebilrim

  Doğru bir beslenme planı uygulanmadan yapılan sporla hedefe maalesef ki ulaşılamaz. Bu sürecin %70’i beslenmeden %30’luk kısmı egzersizden oluşmaktadır. O nedenle hem beslenme hem egzersiz, ikisi bir arada yürütülmelidir. Tıpkı diyetisyenlerin bir egzersiz programı vermediği, spor eğitmenlerinin beslenme planı oluşturmadığı fakat bireyin ikisinin birlikteliğinde yönlenmesi gerektiği gibi.